,,JE TO LEPŠÍ NEŽ ZVRACENÍ! ´´

20. dubna 2008 v 18:08 | Crazy FelLow
,, Dneska jsem zase měla příšerný záchvat žravosti. Ale tentokrát jsem udělala něco skvělýho. To musíte rozhodně zkusit´´, píše Karin, 16 na jednom internetovém fóru. ,,Snědla jsem celé balení malých txixů a tabulku čokolády. Ale nic z toho jsem nespolkla. Prostě jsem tu čokoládu po rozkousání vyplivla.´´ Kittycat13 odpovídá: ,, Já to taky plivu. Upřímně řečeno je to rozhodně příjemnější než to neustálý zvracení.´´ Další příspěvek: ,,Jo, to dělám taky. Teď právě koušu čokoládu, a pak ji vyplivnu. Žaludek mě totiž právě bolí tak, že nemůžu zvracet.´´ A: ,,Je tovlastně zdravější než zvracení, i když to není optimální, protože se i sliznicí v puse vstřebávají kalorie.´´ To jsou diskuze z jednoho internetového fóra, které ukazují, k čemu jsou holky, které se chtějí přiblížit hubenému ideálu krásy, připravené a ochotné. Boj s kaloriemi je stále šílenější. kromě známých poruch v přijímání potravy jako je anorexie a bulimie se objevily nové formy. Jednou z nich je ,,chew and spit´´ (rozkousej a vyplivni).

,,JÍM, ALE JENOM ZDRAVĚ!´´
Spousta holek riskuje kvůli dokonalé postavě zdraví. Vzorem jsou jim hezké, hubené modelky na předváděcích molech. Ale na to, že jejich míry rozhodně neodpovídají normě, se prostě zapomíná. A o obětech , které musí modelky svým postavám přinášet, se taky raději nemluví. Aby náhodou na svět krásy nepadl stín. pro některé modelky je kromě braní drog a hladovění třeba normální polykat kousky vaty, aby měl žaludek pocit, že je plný. To, že kousky vaty jsou chemicky zpracované a upravené a jsou tedy velmi nebezpečné, se ignoruje. Ale zajímavé je, že i z přijímání zdánlivě zdravé výživy se může vivinout porucha příjmu potravy. Při tak zvané orthorexii jedí dívky pouze ,,zdravé´´ potraviny. Ale výběr potravin je tak omezen, že existuje jen málo druhů jídla, které si samy povolí. Možná to nezní tak špatně - ale opak je pravdou. protože pokud jí člověk neustále to samé, i když jde o zdravou zeleninu a ovoce, objeví se zdravotní problémy a komplikace, které mohou být velmi nebezpečné. ,,Ty holky si myslí, že nic špatného nedělají. Vždyť přece nezvrací jako při bulimii a jedí na rozdíl od anorexie´´, vysvětluje psycholožka organizace zabývající se poruchami příjmu potravy. ,,Vidím, že spousta holek si chce udržet váhu kolem 50 kil a své stravovací návyky kontrolují přísně podle toho, aby nepřibraly ani deko navíc.´´
,,CHCI BÝT JAKO HVĚZDY ŠOUBYZNYSU!´´
vzorů, které nosí nejmenší velikosti oblečení je bohužel dost. V Hollywoodu hladoví krásné a oblíbené herečky jako je Lidsay Lohan, Nicole Ritchie a Mischa Barton a další tak, že jsou z nich chodící kostry. A najednou se zdá, že nic není víc sexy a žádoucí než špičaté pánevní kosti vychrtlé YParis Hilton. Jakých rozměrů nabývá honbaza štíhlou postavou u hollywoodských hvězd, prozradil šéfkuchař jedné vyhlášené restaurace v Los Angeles: ,,Když jde v Hollywoodu nějaká herečka na večeři, tak zaručeně dřív nebo později skončí na toaletě. To skvělé jídlo putuje do záchodové mísy! To je fakt naprosto ujetý.´´ Přesto jsou modelky a hvězdy vzorem. ,,jen hubené dívky mají úspěch´´ i to je poselství castingové show Heidi Klum ,,Germanyś Next Topmodel´´. Super hubené holky tady končí, protože jsou ,,moc tlusté´´. Jasně, na Kate Moss nebo Gisele Búndchen vypadá každé oblečení dobře. Ale že jde jen o svět klamu, to chápe málokdo. ,,Kdybych jen byla tak hubená jako ona´´, myslí si spousta holek, ,,pak by bylo všechno lepší.´´ Být hubená se používá jako rovnítko pro úspěch - ve škole, u kluků, v životě. Tlak odpovídat ideálu 90-60-90 je obrovský. tak velký, že spousta holek jí jen zeleninu a nebo to, co rozkouše, zase rychle vyplivne. Místo toho, aby si připustily, že mají problém a potřebují pomoc, považují každé ztracené kilo za úspěch. A radí se na internetu, jak toho dosáhnout a jak se zbavit toho příšerného pocitu hladu - za každou cenu.
,,TY HOLKY SE PROSTĚ ZABÍJEJÍ!´´
To, že přitom riskují život, si většina z nich neuvědomuje. Dívky, které si osvojily ,,chew and spit´´ se často dostávají do začarovaného kruhu, ze kterého se jen velmi těžko vymaní. ze začátku vyplivnou třeba jen čokoládu a tlusté maso. Ale postupně vyplivávají stále více potravin, takže nakonec vlastně skončí s těžkou anorexií. A ta ohrožuje jejich život. Lékařka, která se specializuje na medicínu poruchy příjmu potravy varuje: ,,Důsledky těžké anorexie můžou být opravdu hrozivé - objevují se srdeční problémy, poruchy krevního oběhu, vysoký sklon k infekcím.Podle míry hladovění začnouvypadávat vlasy, nehty se lámou, přestávají menstruovat, pokožka je velmi povadlá a šedivá.´´ Ale to není všechno: ,,Dívky začnou mít problémy ve škole, mají problémy s koncentrací, cítí se unavené a mdlé´´, říká lékařka. ,,Častoomdlévají a ztrácí vědomí. Organismuspřepne díky nedostatku potravy na úsporný program. K dlouhodobým následkům patří poškození ledvin, kostí, neplodnost.´´ I přísné zúžení druhu přijímaných potravin jako u orthorexie může mít vážné následky. Doktor Petr Malý vysvětluje proč: ,,Jednostranná strava, i když jde o zdravé potraviny, je nezdravá, protože organismus nedostává všechny životně důležité látky. Ke zdravé stravě patří tři základní skupiny živin.´´ Jsou to uhlohydráty (chleba, těstoviny, ovoce, zelenina), tuk (ořechy, ryby, maso, rostlinné oleje) a bílkoviny (různé obiloviny, zelenina, mléko, sýr, ryby, maso a luštěniny). I tady platí, že kdo začne s orthorexií je jen krůček od anorexie. A ta může být smrtelná. Tuhle zkušenost má i biene-55, která na internetovém fóru nechala holkám s ,,chew and spit´´ následující vzkaz: ,,Hrajete si se svými životy, víte o tom? Jedna spolužačka začala vyplivovat jídlo a myslela si, že je to neškodné. Teď je mrtvá. Ptám se vás, stojí vám to opravdu za to?´´
ŠPATNÁ OTÁZKA!!!
,,Jsme moc hubené?´´ ptají se rádoby modelky z show Heidi Klum v jednom otevřeném dopise. Ale rozhodující je otázka, zda je všechno za těmi plochými bříšky v pořádku. Porotou jsou rodiče a média - všichni o jejich vzhledu diskutují. O nebezpečí hladovění se mlčí. k čemu je být jeden den na přehlídkovém molu v New Yorku, když druhý den skončíte v nemocnici?!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 adelle.amaz!ng adelle.amaz!ng | Web | 20. dubna 2008 v 18:11 | Reagovat

Teď jsem četla tvůj komentář u Ceady .. myslíš, že je to vážně tím?Mě se to tady občas stane ale teda nepřipadám si tak hubená aby to tomu tělu nedělalo dobře, tak nevím ..

2 Anett"ka" Anett"ka" | Web | 20. dubna 2008 v 18:37 | Reagovat

o bože.... to je jedno jestli nekdo zvrací nebo plive... prostě je nemocnej a posledlej... a to není dobry...

3 xTerax xTerax | Web | 25. června 2008 v 21:19 | Reagovat

taky jsme to uz zkousela :( moc pysna na to nejsem.. vlastne nejsem pysna na sebe vubec...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.